Najem czy leasing laptopa – co się bardziej opłaca?

Kiedy dopiero zaczynasz swój biznes, posiadanie dostępu do komputera jest niezbędne. Czy pracujesz w domu na projekty freelance lub planują uruchomić sklep sprzedaje swoje rękodzieła i handmade dostaw rzemiosła, trzeba będzie niezawodny komputer z całego oprogramowania i sprzętu trzeba. Dlatego tak ważne jest, aby wynająć lub wydzierżawić laptopa, w przeciwieństwie do zakupu jednego na zewnątrz. Z maszyny, która jest wynajmowana lub dzierżawione, płacisz tylko za czas korzystania z niego, a nie pełną cenę komputera. Oznacza to, że nawet jeśli laptop kosztuje 1000 dolarów, jak tylko zaczniesz go używać, nie ma dodatkowych kosztów 1000 dolarów za każdą godzinę, która przechodzi. To sprawia, że są one znacznie bardziej przystępne. Ponieważ jednak wynajem lub leasing nie pokrywa pełnego kosztu posiadania komputera, zyski z eksploatacji takiego środka trwałego będą niższe niż zakup na własność. Na przykład, jeśli leasing kosztuje 145 USD miesięcznie przez trzy lata dla równoważnego komputera w wartości zakupu (PC Value), wynajem przyniesie około 3 085 USD zysku rocznie w porównaniu z posiadaniem równoważnego komputera na własność. Ale jakie zyski oferują te opcje?

Kupowanie nowego komputera

Kupując komputer, płacisz pełną cenę produktu w momencie dokonywania zakupu. Nie ma kosztów amortyzacji, co oznacza, że maszyna z czasem straci swoją wartość, ale będziesz właścicielem komputera w całości. Oznacza to, że o ile komputer nie będzie Ci służył dłużej niż 10 lat, to odpis amortyzacyjny będzie wynosił około 12% rocznie. A jeśli kupujesz nowy komputer, musisz wziąć pod uwagę koszt wysyłki. Często komputery są wysyłane w dużych pudełkach lub dużych drewnianych skrzyniach, co oznacza, że wysyłka nie jest wolna. To może podwoić koszt komputera. Kupując komputer, należy dążyć do tego, aby był on kompatybilny z oprogramowaniem i sprzętem, którego będziemy używać i upewnić się, że ma wystarczająco długą żywotność baterii, aby można było z niego korzystać przez cały rok.

Wynajmowanie komputera

Kiedy kupujesz używany komputer, dostajesz maszynę, która była używana w przeszłości, ale nadal jest w dobrym stanie i jest gotowa do pracy

Inną opcją do rozważenia jest leasing laptopa. Z tym, płacisz tylko za czas korzystania z komputera, nie własności. Istnieje wiele korzyści z wynajmu nad posiadaniem komputera. To jest mniej kosztowne, dla jednego. I, jeśli zdecydujesz się sprzedać swoją firmę lub uzyskać zmianę pracy, można po prostu zwrócić komputer. Ponadto, wynajem pozwala zobaczyć, jak dobrze komputer będzie działać dla Twojej firmy. Możesz zobaczyć, czy komputer jest zbyt stary lub zbyt wolny, aby uruchomić firmę gładko, a jeśli potrzebujesz nowego oprogramowania lub sprzętu, aby uzyskać jak najwięcej z komputera.

Istnieje wiele korzyści z wynajmu komputera nad zakupem nowego komputera, w tym fakt, że wynajem jest tańszy w dłuższej perspektywie. Nie musisz kupować zupełnie nowej maszyny, aby zacząć, i można korzystać z zasobów, które już masz. Jeśli chodzi o decyzję, czy wynająć lub kupić, wynajem jest często lepszą opcją. To pozwala na korzystanie z komputera przez określony czas, więc można określić, czy lubisz go na tyle, aby go kupić.

Kupno używanego komputera

Kiedy kupujesz używany komputer, dostajesz maszynę, która była używana w przeszłości, ale nadal jest w dobrym stanie i jest gotowa do pracy

Kiedy kupujesz używany komputer, dostajesz maszynę, która była używana w przeszłości, ale nadal jest w dobrym stanie i jest gotowa do pracy. Oznacza to, że nie musisz płacić za amortyzację środka trwałego. Jednak używane komputery nie będą w tym samym stanie, w którym jesteś i będą używane przez kogoś innego w przeszłości. Ważne jest, aby zrozumieć, jak amortyzacja działa z używanymi komputerami. Cena komputera, czyli to, co płacisz za niego, będzie się zmniejszać w czasie ze względu na fakt, że aktywa nie są już nowe i były używane przez kogoś innego. Na przykład załóżmy, że płacisz 2000 USD za używany komputer, który jest używany w Twojej pracy. Ten komputer jest wart tylko 1 000 USD, ponieważ był używany i amortyzowany przez kogoś innego.

Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między zakupem nowego komputera a zakupem używanego. Są chwile, kiedy zobaczysz reklamy używanych komputerów, czasami w dobrej cenie, więc możesz chcieć spojrzeć na to, co możesz dostać za używany komputer. Zakup używanego komputera jest lepszy z dwóch powodów. Po pierwsze, zaoszczędzisz na amortyzacji, która jest utratą wartości środka trwałego z powodu użytkowania. Po drugie, dostajesz komputer, który był używany i został przetestowany, co oznacza, że możesz zobaczyć, czy będzie działać dobrze dla Ciebie.

Zainwestuj w równoważny nowy komputer


Czasami taniej jest kupić równoważny nowy komputer niż wynająć używany. Jest to dobra opcja, jeśli jesteś zainteresowany kupnem nowego komputera. Nowe komputery są zwykle droższe niż te, które mają zaledwie kilka lat, ale mają tę zaletę, że są fabrycznie nowe i w doskonałym stanie. Nowe komputery nie były używane i nie mają odpisu amortyzacyjnego komputerów używanych. Oznacza to, że jeśli kupisz równoważny nowy komputer, dostaniesz taką samą ilość użytkowania z niego, jak byś dostał z dzierżawionego lub wynajętego laptopa. Inwestowanie w równoważny nowy komputer jest dobrym sposobem na uzyskanie dostępu do fabrycznie nowej maszyny za niską cenę i bez konieczności dokonywania jakichkolwiek odpisów amortyzacyjnych.

Podsumowanie

Zanim zdecydujesz, która opcja jest dla Ciebie najlepsza, rozważ swoje wzorce użytkowania i długość czasu, przez jaki spodziewasz się korzystać z laptopa, a także cenę maszyny. Następnie zastanów się nad kosztem wynajmu lub leasingu laptopa, kosztem zakupu nowego komputera oraz korzyścią z inwestycji w równoważny nowy komputer.

Teraz, gdy wiesz, ins i outs z tych opcji, powinno być łatwiej wybrać odpowiedni komputer dla Twojej firmy.