Domy w Hiszpanii – co należy sprawdzić przed zakupem?

Zakup nieruchomości w Hiszpanii może być trudnym procesem. Kraj ten przeżywa bezprecedensowy boom na rynku nieruchomości, z niebotycznymi cenami i popytem przekraczającym kilkukrotnie podaż. W rezultacie, znalezienie odpowiedniego domu, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i budżetowi może przypominać szukanie igły w stogu siana. Oto wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem domów w Hiszpanii.

Jak wygląda hiszpański rynek nieruchomości?

Hiszpański rynek nieruchomości przeżywa rozkwit. Ceny dramatycznie rosną, a poziom zapasów jest na poziomie zero procent dostępnych pożądanych nieruchomości. Powodem tej sytuacji jest to, że kraj przeżywa boom budowlany, który spowodował powstanie dużej liczby nowych domów. Z tym pozytywnym wzrostem na rynku nieruchomości, oczekuje się, że ceny będą kontynuować swój trend wzrostowy w najbliższych latach.

Rodzaje domów na sprzedaż w Hiszpanii

Zakup nieruchomości w Hiszpanii może być trudnym procesem

Hiszpańskie domy są we wszystkich kształtach i rozmiarach, a rozmiar nieruchomości, którą chcesz, będzie zależał w dużej mierze od Twojego budżetu. Ogólnie rzecz biorąc, nieruchomości są klasyfikowane jako miejskie lub wiejskie. Miejskie nieruchomości to zazwyczaj mniejsze wille i apartamenty, podczas gdy wiejskie nieruchomości to duże domy o dużych powierzchniach. Jeśli chcesz mieszkać na wsi, możesz zdecydować się na zakup nieruchomości wiejskiej. Nieruchomości miejskie są również klasyfikowane jako komercyjne lub mieszkalne. Nieruchomości komercyjne są często wykorzystywane przez małe firmy lub są wynajmowane jako biura. Nieruchomości mieszkalne są głównie wykorzystywane do codziennego życia.

Proces zakupu domu w Hiszpanii

Przed zakupem domu w Hiszpanii, musisz pomyśleć o tym, jaki rodzaj domu chcesz mieć i gdzie chciałbyś mieszkać. Możesz skorzystać z internetowych stron z nieruchomościami, takich jak Expatistan, aby znaleźć kamienice, apartamenty i domy na sprzedaż w Hiszpanii. Kiedy już będziesz miał preferowaną lokalizację, musisz zacząć szukać domu, który pasuje do Twojego budżetu i ma cechy, które chcesz.

Zazwyczaj będziesz miał kilka tygodni na obejrzenie domu, zanim zostanie on wystawiony na rynek, więc musisz być pewien, że wybierzesz dom, który pasuje do Twoich potrzeb i budżetu. Powinieneś spróbować ustalić budżet i ścisłą cenę maksymalną dla domu, na który patrzysz, więc możesz uniknąć poniesienia.

Koszt zakupu nieruchomości w Hiszpanii będzie zależał w dużej mierze od ceny nieruchomości i rodzaju agenta nieruchomości, którego wybierzesz

Prowizje i opłaty przy zakupie domu w Hiszpanii

Koszt zakupu nieruchomości w Hiszpanii będzie zależał w dużej mierze od ceny nieruchomości i rodzaju agenta nieruchomości, którego wybierzesz. Niektórzy agenci mogą pobierać opłatę w wysokości około 5-10% ceny domu. Ten rodzaj prowizji jest często określany jako „comision”. Przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii należy również zapłacić normalny podatek od przeniesienia własności oraz wszelkie obowiązkowe opłaty związane z rejestracją gruntów.

Poszukiwanie właściwego domu

Będziesz musiał przeprowadzić wiele badań, aby znaleźć odpowiedni dom dla siebie. Zacznij od przyjrzenia się różnym typom nieruchomości na sprzedaż w preferowanej przez Ciebie lokalizacji. Spróbuj znaleźć nieruchomość, która pasuje do Twojego budżetu, ale także znajduje się w okolicy. Ważne jest, abyś znalazł nieruchomość wystarczająco blisko swojego obecnego domu, abyś nie musiał dokonywać zbyt wielu zmian w swoim codziennym życiu.

Po znalezieniu domu, który Ci się podoba, musisz zacząć patrzeć na różne cechy i właściwości domu. Ważne jest, abyś zanotował wszystkie rzeczy, których nie lubisz w domu, abyś mógł uniknąć tych samych problemów, patrząc na następny dom, który sprawdzasz.