Wynajem komputerów i sprzętu IT dla firmy – czy to się opłaca?

Czym jest wynajem sprzętu IT?

Najprostszym sposobem wyjaśnienia, jak działa wynajem sprzętu IT, jest to, że wynajmujesz sprzęt od firmy, a następnie dokonujesz zwrotu sprzętu, gdy okres najmu dobiega końca. Podstawową korzyścią z wynajmu w porównaniu do zakupu jest oszczędność kosztów. Ale istnieje wiele innych zalet, jak również. Kiedy wynajmujesz, często jest to znacznie wygodniejsze niż kupowanie. Nie musisz szukać odpowiedniego czasu na zakup komputerów i innego sprzętu. Nie musisz zastanawiać się, jakiego rodzaju sprzętu potrzebujesz i ile to będzie kosztować. Nie musisz się zastanawiać, na ile możesz sobie pozwolić. I nie musisz się martwić o przechowywanie i konserwację sprzętu. Podstawowym ryzykiem związanym z wynajmem jest to, że będziesz miał umowę, którą być może będziesz musiał płacić przez długi czas.

Plusy wynajmu komputerów biurowych

Czas to pieniądz, a im mniej czasu poświęcasz na zakup, konfigurację, konserwację i ostatecznie rozbiórkę komputerów, tym więcej masz czasu na rzeczy, które naprawdę się liczą. Dlatego wynajem komputerów może być świetną opcją dla wielu firm. Pozwala to skupić się na swoich podstawowych kompetencjach i działaniach, takich jak rozwój firmy. Wynajmując komputery, nie musisz się martwić o koszty zakupu komputerów, zwłaszcza jeśli masz tylko kilka komputerów. Możesz po prostu używać tych komputerów tak długo, jak to potrzebne, a następnie zwrócić sprzęt, gdy dzierżawa się skończy. Leasing komputerów i innego sprzętu ma również inne zalety w porównaniu z zakupem, takie jak elastyczność i skalowalność. W przeciwieństwie do zakupu sprzętu, takiego jak komputery, nie musisz zastanawiać się, jakiego rodzaju sprzętu komputerowego potrzebuje Twoja firma lub ile będzie Cię to kosztować. Nie musisz się zastanawiać, ile możesz sobie pozwolić na wydatki. Nie musisz określać, ile komputerów potrzebujesz. Nie musisz się martwić o przechowywanie i konserwację sprzętu komputerowego. Po prostu płacisz kwotę dzierżawy i masz do korzystania z tych komputerów tak długo, jak trzeba.

Jeśli zdecydowałeś, że wynajem komputerów i innego sprzętu IT jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy, jest kilka rzeczy, które musisz zrozumieć przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy leasingowej

Wady wynajmu sprzętu komputerowego

Jeśli zdecydowałeś, że wynajem komputerów i innego sprzętu IT jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy, jest kilka rzeczy, które musisz zrozumieć przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy leasingowej. Pierwszą z nich jest to, że bardzo często firmy leasingowe pobierają opłaty za jakieś nieznane usługi dodatkowe. Wiele firm pobiera opłaty za takie rzeczy jak korzystanie z drukarki i kopiarki, konserwacja oprogramowania i transfer danych. Inne będą pobierać opłaty za takie rzeczy jak czyszczenie sprzętu lub usuwanie sprzętu z pomieszczeń. Upewnij się, że każda umowa leasingowa, którą podpisujesz, obejmuje rzeczywisty koszt leasingu sprzętu. Inną rzeczą, aby pamiętać o wynajmowaniu sprzętu komputerowego jest to, że, podobnie jak w przypadku zakupu komputerów, może być konieczne uaktualnienie sprzętu komputerowego w pewnym momencie. To może oznaczać zakup nowych komputerów lub modernizację do nowszych, bardziej wydajnych komputerów. Oznacza to, ponownie, że będziesz musiał dowiedzieć się, jaki rodzaj sprzętu komputerowego potrzebuje Twoja firma i ile to będzie kosztować.

Czy powinieneś wynająć komputery biurowe i inny sprzęt IT?

Przed podjęciem decyzji o wynajęciu lub nie sprzętu komputerowego, ważne jest, aby zrozumieć wszystkie korzyści i ryzyko związane z wynajmem i zadać sobie pytanie, czy przeważają one nad korzyściami płynącymi z wynajmu i elastyczności, którą zapewnia. Jeśli chodzi o wynajem, główną decyzją będzie to, czy dzierżawić czy kupić. W przypadku dzierżawy nie trzeba się martwić o zakup sprzętu, ponieważ po prostu płaci się za dzierżawę. Jednak leasing może również oznaczać, że musisz podpisać umowę, która może obejmować płacenie za sprzęt przez długi okres czasu. Jeśli zdecydujesz się na leasing komputerów biurowych i innego sprzętu IT, będziesz chciał upewnić się, że rozumiesz wszystkie zagrożenia i korzyści oraz że czujesz się komfortowo z długością umowy. Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że leasingowany sprzęt często ma bardziej restrykcyjne warunki niż zakup sprzętu (więcej). Upewnij się, że rozumiesz wszystkie warunki leasingu przed podpisaniem jakichkolwiek umów leasingowych.

Kiedy powinieneś wziąć sprzęt komputerowy w leasing, kupić lub wynająć?

Jeśli nie masz dużego budżetu na zakup komputerów i innego sprzętu i nie musisz mieć tego sprzętu od razu, leasing może być lepszym rozwiązaniem. Może to być również świetna opcja, jeśli nie jesteś pewien, ile sprzętu komputerowego potrzebuje Twoja firma lub ile będzie kosztował zakup tego sprzętu. W takich przypadkach, wynajem może pozwolić na przetestowanie różnych opcji bez obawy o obciążenie finansowe zakupu sprzętu. Jeśli zdecydujesz się na leasing sprzętu komputerowego, jednak będziesz chciał dokładnie przemyśleć, czy jest to najlepsza opcja dla Twojej firmy, biorąc pod uwagę konkretne okoliczności. Będziesz chciał rozważyć długość leasingu, koszt leasingu i wszelkie wydatki związane z leasingiem.

Wnioski

Istnieją plusy i minusy zarówno zakupu, jak i leasingu sprzętu komputerowego, a także wiele różnych czynników, które należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji, która opcja jest najlepsza dla Twojej firmy. Ważne jest, aby zrozumieć, czego potrzebuje Twoja firma i ile to będzie kosztować przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o zakupie sprzętu komputerowego lub leasingu sprzętu.